Zapraszam do drugiej części Elementów Konstrukcji – spisu nawiązań i odniesień w Konstrukcie. Dzisiaj druga część dotycząca pierwszej części serii CMP: Konstrukt. Na początek piosenka związana z poprzednim wpisem. Można słuchać podczas czytania.

14. Galeria Biała – instytucja, z którą współpracowałem przy realizacji instalacji przestrzennych. Właśnie z tych działań „wykluła” się idea Konstruktu.

15. Myszka Mickey – wielkoformatowa praca Małgorzaty Pomian przedstawiająca rodzinę Toma Cruise’a w Disney Landzie.

16. Mariusz Tarkawian – lubelski twórca, znany rysownik.

17. Plan na ścianie – pierwszy raz pojawia się słowo na „T” wspominane w punkcie 3 (Elementy Konstrukcji cz. 1), jest tam bardzo dużo zakamuflowanych informacji, które są niezwykle ważne dla przyszłej fabuły. Oczywiście nie trzeba znać tego planu na pamięć. W ogóle nie trzeba go znać. To po prostu ciekawostka.

18. Biel – jest bezpośrednim nawiązaniem do „Białego Kwadratu” Malewicza.

Do podobnego miejsca „eksmitowano” DOOMSDAYA podczas jego drugiego pojedynku z Supermanem.

19. DOOM! - Wiadomo… choć jeszcze nie do końca. Podpowiem tylko tyle, że DOOMSDAY z trzeciej części komiksu wcale nie jest taki mocny w porównaniu z tym, co już pojawiło się w CMP: Konstrukt a jeszcze sporo namiesza w trzeciej i czwartej części regularnego komiksu Konstrukt… może jeszcze to, że to coś jest związane z jedną z ankiet umieszczonych na facebookowej stronie Konstruktu.

20. Czym jest Jerycho – topografia Lublina – wszystkie wymienione w tekście miejsca i ulice istnieją naprawdę. Nawet Wieża. Kilka osób ją widziało!

21. Farba – Piotruś Wiadro Farby… czy jakoś tak. Wystąpił kiedyś w jednym numerze Spider-Mana z TM-Semic. Ale to już raczej informacje do opisu drugiej części komiksu.

 

Dodatkowa Historia

 

22. Napis za skafandrem – „04-Teh…”, czyli wyraz na „T” z trzeciej części komiksu. „04” ma trochę inne znaczenie. Ale o tym w Konstruktach oraz CMP: ?, gdzie będzie pokazany powrót Mięsnej Kobiety na pokład Konstrukcji oraz znaczenie Urządzenia z opisywanego tutaj numeru komiksu.

23. Pramorze – nawiązanie do wspominanego słowa na „T”, które wypowiada Stix w trzeciej części CMP: Konstrukt. Równocześnie nie sposób pozbyć się skojarzeń z czymś odwiecznym, prastary i bluźnierczym… tak, tak…

24. Wizz – narkotyk (?) w książce „NeoAddix” autorstwa Jona Courtenaya Grimwooda.

25. Dr Z. – pierwotnie Horowitz. W pierwszej wersji Konstruktu („Opornik – Gazeta Obywatelska”) latał w statku kosmicznym razem ze Stixem. Bazę mieli gdzieś obok Plutona:).

26. Ryba – Pramorze, Ryba, Quiddity, „Wielkie Sekretne Widowisko” i „Everville” Cliva Barkera – ważny wątek, który zostanie rozwinięty w czterech pierwszych Konstruktach.

 

27. Podróże w czasie – a raczej teoria Hawkinga o tym, że podróże w czasie są niemożliwe. Bo gdyby były możliwe, to na każdym kroku spotykalibyśmy kogoś z przyszłości. Również luźne nawiązanie do jednego z opowiadań, którego bohaterem jest Ijon Tichy.


 

Możliwe, że o czymś zapomniałem. Nie zapisałem wszystkiego na taśmach magnetofonowych. Jeśli coś sobie przypomnę, to najszybciej jak to tylko możliwe uzupełnię listę. W następnej
wyliczance z serii Elementy Konstrukcji opis drugiej części komiksu
CMP: Konstrukt!

Tymczasem zapraszam do Empików i sklepów komiksowych, oraz sklepu Czarnej Materii na zakupy! Do połowy września można nabyć dwie części komiksu CMP: Konstrukt!