Zakończył się „pierwszy sezon” Konstruktu. W zasadzie to mini seria w trzech (i pół) odsłonach, która miała za zadanie wprowadzić w dziwaczny świat komiksu Czarnej Materii. Kolejne części będą się ukazywać pod szyldem „Konstrukt” wpisanym w kwadrat w lewym górnym rogu okładki.

Tymczasem chciałem zaprezentować kilka odniesień i inspiracji, które pomogły mi przy tworzeniu pierwszej części komiksu. Wszystko postanowiłem wypunktować. Dzisiaj pierwsza część z blisko trzydziestu (30) elementów konstrukcyjnych.

Oto one: 

1. Konstrukt i Biały Kwadrat – tytuł komiksu odnosi się zarówno do konstruktu w rozumieniu psychologicznym, czyli indywidualnego, czasem nieprawdziwego widzenia świata, lub jego elementów, jak i do Konstruktywizmu (Suprematyzm) zapoczątkowanego w 1913 roku przez Krzysztofa Malewicza obrazem „Czarny Kwadrat Na Białym Tle” (wystawiony w 1915 roku). Data powstania obrazu jak i pierwszej wystawy pojawia się jeszcze w CMP: Konstrukt # 3. O ile dzieło może się „nie podobać” ze względu na formę, bo „ciekawe ile zajęło mu namalowanie obrazu”, to jednak idea zawarta w tej prostej formie jest tak kompletna, że przeciętny zjadacz chleba po prostu puszcza ją mimo uszu. Abstrakcja to za dużo. Ostateczna abstrakcja to dla zjadacza chleba… właśnie abstrakcja. Dodajmy do tego wpisanie całej ludzkiej materialności i rzeczywistości w jedną formę geometryczną i mamy dzieło totalne.

Po tym obrazie Malewicz stworzył „Biały Kwadrat”, co ja interpretuję jako zamknięcie w formie kwadratu wszelkiej idei.

Całkowite rozłożenie na łopatki malarstwa abstrakcyjnego.

 

2. Lem – tekst na podstawie dosyć zabawnego opowiadania Stanisława Lema pod tytułem „Jak Ocalał Świat”. W opowiadaniu postanowiłem zmienić zakończenie, tak, żeby całość miała bardziej pesymistyczny wydźwięk. Ponad anihilacja wszystkiego odnosi się do Energii „A”, o której mowa w CMP: Konstrukt # 2,5 i 3.

 

3. Mięsna Kobieta/Negative Man - pierwotnie Mięsna Kobieta miała być odziana w bandaże żywcem zdjęte z Negative Mana, lub Rebis należącego do grupy Doom Patrol. Z czasem pomysł ewoluował. Pewnego dnia wpadło mi do głowy słowo na „T”, które wypowiada Stix w trzeciej części Konstruktu. Było to niedługo po tym, kiedy zdecydowałem się na obsadzenie w jednej z głównych ról Horowitza (patrz punkt 6) i tym samym nawiązać do historii i żydowskich legend Lublina. Słowo na „T” okazało się połączone z żydowską Kabałą… wywnioskowałem, że podczas obmyślania idei Konstruktu musiałem w którymś momencie wejść w odpowiedni strumień świadomości… pozostało jeszcze miejsce akcji – Lublin – i mamy gotowy kontekst miejsca.

 

4. Poziom 6/4 - „6” i „4” to delikatne mrugnięcie okiem do dwóch, trzech osób, które kojarzą twórczość lubelskiej grupy „64”.

5. Sugar Flux Star Power/cukierki i Strażnicy – cukierki to delikatne nawiązanie do kostek cukru ze „Strażników” Alana Moore’a. Pierwotnie miała to być inna, istniejąca w naszej rzeczywistości marka.

6. Horowitz – Jakub Icchak Horowic – Widzący z Lublina, cadyk żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku w Lublinie. Według legendy jednym spojrzeniem potrafił zliczyć liście na drzewie. Czyżby genialny matematyk?

Jeszcze cytat, niestety za Wikipedią: Ohel „Widzącego z Lublina” znajduje się na starym cmentarzu żydowskim przy ul. w Lublinie. Został zbudowany z metalowych krat na planie kwadratu i jest nakryty okrągłym dachem, na którym spoczęło nowsze, kwadratowe zadaszenie.”

7. Wieża Jerycho – „2001: Odyseja Kosmiczna” Kubricka oraz żydowskie filakterie.

8. Maszyna – Robot Futura z filmu „Metropolis” Fritza Langa.

9. Szum – Szum z książki „Głos Pana” Stanisława Lema.

Więcej na ten temat przy opisie kolejnych części.

10. Obrazek na stronie 14 – Krótki metraż „Zoetrope” z muzyką Lustmorda. Bohaterowie filmu znajdują się w dziwnym pojeździe. W zasadzie to „Zoetrope” jest główną inspiracją dla obecnej formy, jaką prezentuje „Konstrukt”.

11. Mechaniczna ręka – ważny element, który będzie powracał w kolejnych częściach. I nie jest to nawiązanie do Hellboya:).

12. Piosenka na stronach 16 i 17 - „Love is the Sweetest Thing” Ray Noble Orchestra.

13. Puszka Campbella to puszka Campbella.


Za tydzień „Galeria Biała”, Wizz, Ryba i podróże w czasie!

Czytajcie Konstrukt!