Już 19 marca na Bydgoskiej Sobocie zkomiksem spotkanie z Jakubem Kiyucem połączone z prezentacją prac. Prac starych, nowych, oraz tych, które wpłynęły bezpośrednio na to jaki jest Konstrukt.

A zaraz potem:

NIEZWYKLI LUBLINA

Ośrodek„Brama Grodzka – Teatr NN” zapraszana kolejne spotkanie z cyklu NIEZWYKLI LUBLINA. Jest to projekt spotkań z młodymi osobami z Lublina, uczniami, studentami, absolwentami, którzy mają niezwykłe pasje.

Gościem spotkania będzie: Jakub Kijuc, twórca komiksu Konstrukt wydawnictwa CZARNA MATERIA. Podczas spotkania porozmawiamy o procesie tworzenia komiksu.

Komiks jest inspirowany amerykańskimi i polskimi wydaniami zeszytowymi zlat ’90 i sugerowany jest dla Dojrzałego Czytelnika. Część akcji„Konstruktu” jest osadzona w Lublinie.

Każdy pojedynczy zeszyt wygląda jak obiekt sprzed lat. Na okładcewidoczne są zagięte rogi, kolory są przygaszone, papier jest jakby poprzecierany – tak, jak to często bywa w komiksach, które można znaleźć w szafach miłośników „Spider-Mana” czy „Supermana”,którzy swoją przygodę z rysunkowym medium rozpoczynali w latach’90 ubiegłego wieku.

To[...]nie koniec zawirowań czasoprzestrzennych, które serwuje namJakub Kijuc (Kiyuc). Po lekturze pierwszej części oraz zaznajamiając się z całą otoczką zbudowaną wokół komiksu,można wywnioskować, że „Konstrukt”, pomimo stylizacji, tak naprawdę jest artefaktem, ale pochodzącym z… przyszłości! Tak! Jest to relikt „dawnego świata”, który jest częścią działania artystycznego na gigantyczną skalę i w niezwykłym natężeniu, dzięki któremu przenosimy się do alternatywnego świata przyszłości po nuklearnej zagładzie. W tym wirtualnym świecie cała seria „CMP:Konstrukt” została już wydana, a zeszyty CZARNEJ MATERII są niejako „z odzysku”, wyrwane z czasowego kontinuum i zaprezentowane czytelnikom tu i teraz.”

22.03.2011,g.17:00 Sala Czarna TNN

Konstrukt”-opowiada historię starcia ludzi/istot/idei, których niezwykła proweniencja pozwala im na kontrolę i dosłowne kształtowanie/zniekształcanie Rzeczywistości. Formalnie komiks odnosi się do wcześniejszych działań Jakuba Kiyuca w dziedzinie plastycznych instalacji przestrzennych oraz obiektów „umiejscowionych” w świecie po nuklearnej zagładzie.


Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” ul. Grodzka 21 Sala Czarna TNN   LUBLIN